Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  K. Čilinskas: Vyriausybės veikla energetikos srityje nelegali ir skandalinga

Bernardinai.lt
2008 03 03

Pasak Seimo nario, teisininko Kęstučio Čilinsko, Vyriausybės veiklos energetikos srityje nelegalumą patvirtina Vyriausybės ir A. Abišalos pranešimai, iš kurių matyti, kad privačios bendrovės savininkas A. Abišala vadovaus vyriausybinei komisijai energijos tiekimo saugumo po 2009 m. problemoms nagrinėti ir už tai gaus ministro atlyginimą ir diplomatinį rangą.

Šis Vyriausybės sprendimas, K. Čilinsko teigimu, neteisėtas, nes priimtas nesant A. Abišalos atsisakymo nuo veiklos jo privačioje UAB. Pagal Valstybės tarnybos Diplomatinės tarnybos įstatymus gauti iš valstybės biudžeto pareiginę algą ir turėti diplomatinį rangą gali diplomatas. Jis yra statutinis valstybės tarnautojas, kuriam draudžiama užsiimti su valstybės tarnautojo pareigomis nesuderinama veikla: pvz., draudžiama išnaudoti Vyriausybės suteiktas pareigas savo privataus verslo vystymo ir savo verslo reklamos interesais, taip pat draudžiama atstovauti Lietuvos įmonėms. Tuo tarpu, kaip matyti iš viešai klientams skelbiamos informacijos, A. Abišalai priklausanti UAB vykdo veiklą, kuri labai panaši į tą veiklą, kurią A. Abišala turėtų vykdyti būdamas diplomatu ir Vyriausybinės komisijos pirmininku. Tai neišvengiamai sukels konfliktą tarp privataus šios UAB intereso ir viešo intereso. Be to, A. Abišala atstovauja savo UAB vykdydamas bendrovės partnerio, savininko ir konsultanto funkcijas. Vadinasi, tik atsisakęs šios privačios veiklos, A. Abišala gali gauti ministro atlyginimą, diplomato rangą ir vadovauti vyriausybinei komisijai.

Bet svarbiausia, teigia K. Čilinskas, Vyriausybės sprendimas sudaryti minėtą komisiją yra nesuderinamas su teisės aktais energetikos srityje. Problemos, kurias pavedama nagrinėti verslininko vadovaujamai komisijai, yra išnagrinėtos visiškai neseniai priimtame Seimo nutarime dėl Nacionalinės energetikos strategijos patvirtinimo ir Vyriausybės patvirtintame Nacionalinės energetikos strategijos įgyvendinimo 2008–2012 metų plane. Šių aktų parengimui padarytos studijos brangiai atsiėjo valstybės biudžetui. Dar papildomi valstybės milijonai buvo išleisti parengti energetikos problemų studijai, kuria remiantis buvo sukurta nacionalinio investuotojo koncepcija ir AE įstatymas. Pagal minėtus teisės aktus energetikos strategijos įgyvendinimo problemas, kasmetinės veiklos tikslinimo klausimus turi spręsti ne kokia nors komisija, o Ūkio ministerija, o konkrečius nepertraukiamo ir saugaus apsirūpinimo energija klausimus turi spręsti nacionalinis investuotojas.

K. Čilinsko teigimu, premjeras ir ūkio ministras permeta atsakomybę privataus asmens vadovaujamai komisijai, nes akivaizdu, kad LEO LT projektas, oficialiai pristatytas kaip būdas užtikrinti saugų ir patikimą elektros energijos tiekimą, susikompromitavo. Tai išaiškėjo, UAB NDX Energija savininkams pranešus apie ketinimą parduoti nacionalinio investuotojo, LEO LT, akcijas ir iš viso pasitraukti iš projekto. Pasirodė, kad LEO projektas tėra tik būdas, kaip privatiems asmenims pigiai įsigyti ir brangiai perparduoti į LEO įneštą valstybės kapitalą.

K. Čilinsko nuomone, Ministras pirmininkas ir ūkio ministras, matyt, turi rimtų motyvų trauktis nuo atsakomybės. Šie pareigūnai pasirašo ir teikia dokumentus, susijusius su LEO projektu, todėl ateityje jiems sunku būtų prisidengti kolektyvine Vyriausybes atsakomybe. Jiems būtų sunku prisidengti ir AE įstatymu. Iki š.m. vasario mėnesio galiojęs įstatymo variantas įpareigojo Vyriausybę derėtis su NDX Energija dėl to, kiek jai duodama nacionalinio investuotojo AB „Lietuvos energija“ akcijų. O Vyriausybės vadovas ir ūkio ministras, pažeisdami įstatymą, sukūrė visai kitokius „derybų rezultatus“, esą, susiderėta, kad nacionalinis investuotojas bus ne „Lietuvos energija“, o naujai kuriama LEO LT. Šiuos „rezultatus“ premjeras ir ūkio ministras patvirtino ir inicijavo jų įrašymą į AE įstatymą. Tačiau iš tikrųjų taip buvo klaidinamas Seimas ir visuomenė, nes NDX Energija savininkai, tarsi suprasdami šio projekto nelegalumą, nepasirašė nė vieno Seimui pateikto „derybų rezultatų“ dokumento. Be to, jie iš anksto paskelbė, jog nesieja savęs su įsipareigojimais statyti ir finansuoti AE. Vadinasi, baudžiamojo tyrimo atveju jie turi pasiteisinimą, kad jie nieko neprašė ir nežadėjo, o premjeras ir ūkio ministras patys sukūrė „derybų rezultatus“, pagal kuriuos sukuriama LEO LT ir jos pagalba NDX Energija savininkams nemokamai perduodama teisę į 38,3 procentų daugelį milijardų vertą visų valstybei priklausančių elektros bendrovių turtą. Jei baudžiamasis tyrimas anuometiniams ministrams buvo pradėtas dėl „Mažeikių naftos“ projekto, tai tuo labiau jis galimas kaltiems valstybės pareigūnams dėl „LEO projekto“, nes šiuo atveju iššvaistomas itin didelės vertės valstybės turtas.

Todėl klausimų, už kurių sprendimą pagal teisės aktus atsakingi premjeras, ūkio ministras ir Nacionalinis investuotojas, „nustūmimas“ verslininko vadovaujamai komisijai, K. Čilinsko nuomone, neapgina pareigūnų, o tik paryškina jų veiklos ir LEO projekto ydingumą. Minėti valstybės pareigūnai galėtų būti ramūs dėl savo teisinės atsakomybės kitu, teisėtu, būdu. Jie turėtų nepasirašyt ir neteikti Vyriausybei tvirtinti sutarčių su UAB NDX Energija. Be to, premjeras ir ūkio ministras turėtų inicijuoti Seime AE įstatymo pataisų projektą, kuriuo būtų pripažįstamos negaliojančiomis šių pareigūnų inicijuotos Atominės elektrinės įstatymo nuostatos, sudarančios sąlygas nemokamai ir be konkurso su LEO LT pagalba privatiems savininkams perleisti 38,3 procentus viso nacionalinės elektros energetikos ūkio.

Bernardinai.lt


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas