Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Draugystė su liūtu

Valdas Vasiliauskas, „Lietuvos žinios“
2008 03 04

Graži ir prasminga lietuviško liūto istorijos atomazga: „Leo Lt“ spiritus movens Žilvinas Marcinkevičius drauge su Dariumi Nedzinsku po pergalės pasitraukė iš „NDX energijos“ ne kur kitur, o į farmacijos verslą. Iš vaistinių galės atsiųsti vaistų ir vaistažolių visiems nukentėjusiems nuo liūto gladiatoriams. Juk ar ne kompresas prie žaizdos - kvietimas į „Leo Lt“ stebėtojų tarybą autoritetams, kurie dar vakar buvo pravardžiuojami oligarchais, rusų agentais ar Sorošo duonmičiais.

Tiesą sakant, tas agresijos etapas, kai buvo vadovaujamasi principu: „Nesvarbu, kad nekenčia, svarbu, kad bijo“, buvo ganėtinai slogus. Buvo medžiojamas kiekvienas „Leo Lt“ kritikas, nesibodint pasitelkti net Valstybės saugumo departamento, iš kurio archyvų buvo ištrauktos penkerių metų senienos apie Kauno konservatorių energetikos, „Lietuvos energijos“ vadovybės interesus. Bet tai jau istorija.

Liūtas maino kailį - metas susigrąžinti gerą vardą, kad daili pabaiga neatmintų netikusios pradžios. Todėl karingąjį Ž.Marcinkevičių, iki galo narsiai vaidinusį jam skirtą vaidmenį, keičia intelektualusis Ignas Staškevičius, įgudęs meiliai bendrauti su žurnalistais, o ypač - žurnalistėmis. Bokso pirštinės pakabintos ant vinies, toliau bus darbuojamasi baltomis pirštinaitėmis. Mažai abejonių, kad verslininkams pavyks ir jie parengs „Leo LT“ steigimo dokumentus greičiau, nei piliečiai surinks 50 tūkst. parašų dėl Atominės elektrinės įstatymo atšaukimo.

Kaipgi po mūšio laikosi Lietuvos politikai, „Leo LT“ draugai? Smagu būti nugalėtojo partneriu, kuriam nebereikia kvaršinti galvos dėl savo ateities biudžeto. Pagalvota ir apie partijų rinkimų - ir ne tik artimiausių - finansus. Tačiau ar įmanoma išlikti didžiu politiku tapus smulkiuoju akcininku?

Dėl G.Kirkilo jau niekas nebesiginčija. Vis mažiau trokštančių ginčytis ir dėl A.Kubiliaus. Tai draugystės su „Leo Lt“ kaina. Romėnai sentencija „Societas leonina“ (“Draugystė su liūtu“) nusakydavo partnerystę, kai vienam atitenka visas pelnas, o kitam - visi nuostoliai.

Ar „Leo Lt“ projektas nevirto krašto politinės sistemos, pirmiausia - Socialdemokratų partijos Černobyliu? Dar visi politikai žvalūs, šypsosi, investavę savo uždirbtą sėkmės mokestį, tačiau neįtaria, kad jau yra pažeisti radiacijos - gyvi politiniai lavonai. Praradę žmonių pasitikėjimą, kurio nenupirksi už visus „Maximos“ pinigus.

Didžiausia valdžios nuodėmė - net ne tai, kad diskriminacinėmis sąlygomis, be konkurso, įžūliai manipuliuodama valstybės turto verte, leido iš dalies privatizuoti krašto energetiką. Ir ne tiek svarbu, ar privatus kapitalas prisidės prie naujos Atominės elektrinės statybos, ar parduos „Leo Lt“ akcijas ir fantastiškai uždirbs - tai verslininkų teisė.

Tačiau politikai iškasė duobę tėvynės ateičiai, kuri buvo siejama su Europos Sąjungos (ES) energetikos plėtra. ES energetikos politikos strategija grindžiama perdavimo sistemų operatorių atskyrimu nuo energijos gamintojų, perdavimo sistemų nuosavybės atsiejimu nuo jų valdymo. Europos Komisijos komisaras Andris Priebalgas rašo, kad „reikės atnaujinti ir rekonstruoti daugumą ES elektros tinklų. Mums reikės pereiti į tokią būklę, kai didesniąją dalį elektros energijos tieks vėjo, bangų, saulės ir fotovoltinės energijos gamintojai. Be to, mes turėsime užtikrinti galimybę kiekvienam pastatui ir namui gamintis savo energiją ir parduoti jos perteklių perdavimo tinklams“.

Tačiau Lietuvoje ši komisaro vizija - utopija, nes mes kuriame vertikaliai integruotą monopoliją, kuri pasmerks vartotojus energetinei baudžiavai, nes jie praranda pasirinkimo teisę ir laisvą prieigą prie skirstomųjų tinklų. Ne tik smulkūs gamintojai negalės rinkos kainomis parduoti energijos pertekliaus - net naujoji atominė jėgainė neturės pasirinkimo laisvės ir bus visiškai priklausoma nuo „Leo Lt“ malonės, nesvarbu, kas bus liūto šeimininkas.

Šiam vertikaliai integruotam monopolininkui politikai suteikė amžiną privilegiją - nevaržomą prieigą prie kiekvieno energijos pirkėjo - nuo didžiausio pramoninio vartotojo iki mažiausio namų ūkio. Kitaip tariant, liūto letena atsidurs kiekvieno Lietuvos žmogaus kišenėje. Menka paguoda, kad ta letena apmauta balta pirštine.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas