Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  Kaimynas už liūto vairo

Indrė Makaraitytė, „Atgimimas“
2008 05 23

Kurį laiką energetinio giganto „Leo LT“ kūrimo procesas buvo pritilęs ir kolegoms žurnalistams buvo net atsibodę skambinėti premjerui Gediminui Kirkilui ar privatininko – „Maxima“ parduotuvių savininkų - atstovui Ignui Staškevičiui, klausinėjant, kada gi, kada gi pagaliau bus įsteigta toji įmonė, žadanti Lietuvai energetinę nepriklausomybė nuo Rusijos.

Ir pagaliau sulaukėme - šią savaitę buvo pasirašytos sutartys, o „Leo LT“ valdybos pirmininku tapo Rymantas Juozaitis.

Taip taip, tai tas pats žmogus, kuris dar prieš pusmetį buvo vadinamas pagrindine Lietuvos kliūtimi integruojant Lietuvos energetinę sistemą į Vakarų, nes esą per daug įklimpęs į sandorius su Rusija, dabar vadovaus kone ambicingiausiam projektui, Lietuvos nepriklausomybės garantui.

Premjeras, Lietuvos radijo žurnalistės paklaustas, ar gali nelabai skaidrios reputacijos žmogus vadovauti tokiam projektui, pareiškė, kad svarbiausia - kompetencija.

O I. Staškevičius tikino, kad tikrai ne artima kaimynystė (mat šalia visų nuodėmių R. Juozaitis dar ir gyvena kelių „Maximos“ savininkų pašonėje) juos suvedė į vieną įmonę kartu darbuotis, o tik kompetencija. Esą tai buvęs kompromisas.

„Leo LT“ kūrėjai labai norėtų, kad visuomenė užliūliuota jų propagandinių pasakų šiuo metu sapnuotų devintą sapną ir visiškai nesigilintų, kaip ir kodėl būtent taip, o ne kitaip yra formuojama vienos svarbiausių Lietuvos įmonių vadovybė. Kompromisais.

Šiandien pateikiama realybė yra iškreipta lyg sapne.

Pamenate, kaip buvo aiškinama, kam buvo reikalinga kuriant naują įmonę esą atominei elektrinei statyti privati kompanija? „Maximos“ nenupirkti ekonomistai skaičiavo visaip, tačiau nerado rimtos priežasties, kam sujungiant valdiškas įmones „Rytų skirstomieji tinklai“ ir „Lietuvos energija“, dar reikia įsileisti godų privatininką.

Atsakymas į šį klausimą buvo - ko viešai premjeras ir jo aplinka bei pats privatininkas nedrįsdavo ištarti, pasakydavo žurnalistams į ausį. Ogi todėl, kad esą teisingai, t.y. provakarietiškai nusiteikusiems politikams labai sunku išardyti energetikų klaną, labai supančiotą visokiais sandoriais su Rusija. Šio klano, kurio smaigalyje - R. Juozaitis, neišardžius, o tai padaryti gali tik „Maximomis“ Lietuvą ir Rytų Europą apstatę apsukrūs verslininkai, esą nebus jokių jungčių su Švedija, jokios naujos atominės.

Kad dar labiau įtikintų, premjeras net į VSD ir STT bei Valstybės kontrolę kreipėsi, kad ištirtų „jam tapusius žinomais“ faktus, jog „Lietuvos energija“ esą nepaisydama vyriausybinės komisijos rekomendacijų sudarė kelis sandorius su užsienio ir Lietuvos komerciniais subjektais dėl lietuviškos elektros energijos eksporto ir importo į Lietuvą.

Tiek to, mūsų politikai perkami parduodami, o premjeras G. Kirkilas jau ir pats nebeslepia, kad dažniausiai šneka niekus. Bet štai verslininkai... Negi ir jie tokie tauškučiai?

Gaila, kad už „NDX energijos“ vairo dabar nebe Žilvinas Marcinkevičius, nes būtų galima jam priminti, kokiais baisiais dalykais ir jis įtarinėjo R. Juozaitį. O kad ne tik įtarinėjo, bet ir visuomenę apie tai švietė, irgi faktas. „Lietuvos rytas“, kuris neneigė advokataujantis naujos atominės projektui ir jame dalyvaujantiems verslininkams, visą rudenį sproginėjo nuo informacijos apie „Lietuvos energijos“, vadovaujamos R. Juozaičio, sandorius su Rusijos energetikos sistemos įmonėmis.

Juk motyvuodami būtent tuo, kad „Lietuvos energija“ techniniais, sisteminiais, žmogiškaisiais, sutartiniais ir finansiniais saitais yra sujungta su Rusijos elektros energetikos sistema, „NDX energija“ praėjusių metų lapkritį netikėtai derybose su Vyriausybe pareikalavo pakeisti nacionalinio investuotojo kūrimo modelį ir kurti bendrovę ne „Lietuvos energijos“, o visiškai naujos patronuojančios bendrovės pagrindu. Ir šiam jų reikalavimui buvo nusileista.

O dabar štai lapė vištidėje.

Visokių versijų sklando. Esą kad be R. Juozaičio energetikų klano nesuardysi - juk reikia juos irgi integruoti, prisivilioti gražumu. Dar kiti sako, kad R. Juozaitis ne toks jau ir blogas, kaip atrodė - tartis dėl jungčių su švedais pradėjo esą ne kas nors kitas, o būtent jis.

Bet kam tada visa ta purvo porcija, išlieta ant jo galvos „Maximos“ užsakymu?

Akylesnieji turi atsakymą - o ar tokia „neskaidri“ valdiška įmonė, susieta neaiškiais sandoriais su tuo, prieš kurį esą dabar kovojama - Rusijos energetikos sistema, verta nors pusės to, ką esą su buvusiais „Vakarų skirstomaisiais tinklais“ padarė „Maxima“? „VST“ - modernūs ir vakarietiški, o „Lietuvos energija“ šalia jų - visiška vargšė. Juk ar ne todėl niekas iš projekto iniciatorių valdžioje net rimtai nedrįso prieštarauti, kai, pateikus visų trijų įmonių vertinimus, „Lietuvos energija“ į bendrą projektą įnešė mažiausiai turto?

Laurų gatvės kaimynas savo darbą atliko - ne be R. Juozaičio prisidėjimo „Lietuvos energijos“ vertė tapo mažesnė nei turėjo ir galėjo būti ir privatus investuotojas valstybės sąskaita gavo daugiau naujos įmonės „Leo LT“ akcijų negu to buvo vertas. O svarbios įmonės valdybos poste savas kaimynas - ypač reikalingas.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas