Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Nuomonės
 
  O jei mitai – ne pasakos migdyti vaikams (1)

Liudvikas Jakimavičius
2007 11 30

Nesu nei per daug prietaringas, nei fatalistas, nei mistikas, tačiau didesnę gyvenimo dalį vienaip ar kitaip susiliesdamas su žodžiu, pats sau pripažinau, kad tai ypatinga materija, turinti aurą, gal net ir dvasią. Pats sau kitą kartą negali paaiškinti, kodėl vienas, o ne kitas žodis tau išnyra iš pasąmonės, kodėl išsikviečia ir prisijungia kitą. Psichoanalitikai tyrinėja šnekos apsirikimus kaip labai daug sakančią informaciją apie žmogaus psichinę būklę, jos sutrikimus ir ligą, lingvistai, sociolingvistai, mitologai ir aibė kitų kalbą ir jos ženklus tyrinėjančių mokslo šakų aiškinasi, kodėl vienas ar kitas žodis, juo nusakomas vaizdinys atsiranda viename ar kitame kontekste, ką jis sako apie sistemą. Iš vieno ar kito kultūros apyvartoje buvojusio vaizdinio ar simbolio mokslininkas gali daug pasakyti apie istorijos užmarštin nuskendusias civilizacijas, rekonstruoti andainykščių atlantidų papročius bei gyvenimo tvarką. Apsiriktume manydami, kad dabartinės visuomenės yra tik mokslo žinių bendruomenės, nebeišmetančios apyvarton kolektyvinės pasąmonės vaizdinių ir mitologemų. Per kelias pastarąsias savaites viešojoje informacinėje erdvėje lyg karštą bulvę burnoje ėmė vartyti gerokai primiršto mitinio personažo – trigalvio slibino vaizdinį. Nesigilinsiu į politinius kontekstus, kurių suvokti neįstengia net arčiausiai šio padaro šmirinėjantys aukščiausi valstybės pareigūnai. Suprasti, kas per daiktas tas baisūnas - ne paprasto rašinėtojo jėgoms, tad tokių uždavinių sau ir nekeliu. Vos pasirodžius mūsų diskursuose tam trigalvio slibino vaizdiniui, iškart prisiminiau dvidešimties metų senumo kalbas ir mistifikacijas, kai sprogo Černobylio AE blokas. Neišvengiamai tas grėsmingas (dar ir slepiamas nuo visuomenės) įvykis paaitrino sąmonę žiūrėti į katastrofą apokalipsės vaizdinių šviesoje. Vieni pirko jodo tirpalą ir tepėsi juo padus, kiti vengė išeit iš namų, treti pusrūsiuose gėrė raudoną vyną, ir, aišku, visi mėgino susivokti, kas nutiko ir kuo visa ta bekvapė radiacija kvepia. Buvo kalbama, kad sovietijoje kitaip nutikti ir negalėjo, ir ne vien dėl socialistinės netvarkos. Tuomet man atrodė, kad ta nelaimė nepaaiškinama vien sistemos išsisėmimu, irimu ir nebeįgalimu. Įaudrinta sąmonė kaipmat aptiko ir metafizinių ženklų. Visų pirma – sprogimo laikas – prieš pat Gegužės pirmosios šventes, kai dauguma žmonių demonstracijose ir gamtoje leido laisvadienius. Antrasis, ir kaip man tada atrodė – svarbesnis ženklas, tai pats jėgainės pavadinimas – sudurtinis vietovardis Černobylis (Čiornaja bylj – Juodoji legenda). Tos legendos, matyt, jau niekas nebeprisiminė, bet kaip fatalistinis kodas ir lemties sema ji buvo išlikusi vietovardžio pavadinime. Elektrinės projektuotojai ir vietos parinkėjai, matyt, žmonės buvo be prietarų, gal neatkreipė dėmesio, kad ne bet ką ir bet kur galima statyti, net jei perspėja tik užmiršta legenda.

Dabar jau grįžkime ir prie mūsų trigalvio slibino, kuris turėtų būti mūsų jėgainės kūrybos pradžia. Kai kam gali pasirodyti, kad tai tik žaismingas ir mielas pliušinis pasakos personažas pakišamas vaikams po Kalėdų eglute, tad nėra ko tokio ir baimintis. Man, kaži kodėl kur kas svarbesnės atrodo kitos šio mitinio personažo preferencijos ir ta tema pateikiu porą citatų iš enciklopedinių leidinių: „Slibinas, drakonas Alegorinėje viduramžių literatūroje slibinas panašiai kaip ir gyvatė yra vienareikšmė blogio ir Velnio personifikacija. Jis dažnai simbolizavo ereziją. Apreiškime Jonui ŠĖTONAS vadinamas „didžiuoju slibinu, senąja gyvate“ (Apr. 12,9), kurią Dievas sunaikins laikų pabaigoje.“ (J C J Metford Krikščionybė: realijos ir legendos), arba Udo Beckerio „Simbolių žodyne“ šis mitinis personažas nusakomas taip: Drakonas, Slibinas, daugelio tautų mitologijoje – fantastinė pabaisa, mišri būtybė, dažnai keliomis galvomis. Daugelyje religijų jis simbolizuoja Dievui priešiškas galias, kurias privalu įveikti. Dėl to susiformavo daug drakono nugalėtojo mitų (Indra, Dzeusas, Apolonas, Zykfrydas, šv. Jurgis ir kt.). ST drakonas įkūnija pirmykščio chaoso, egzistuojančio ir po pasaulio sukūrimo, galias, kurios gresia sukurtam pasauliui ir kurias privalu įveikti. – Apokalipsėje drakonas – šėtono tarnas persekioja saulės šviesos gaubiamą moterį, kuri turės pagimdyti kūdikį (Kristų); jį nutrenkia arkangelas Mykolas. – Sakmėse ir pasakose drakonas dažnai sergsti lobį ar pagrobtą karalaitę...“ Iš Vilniaus legendų prisimename baisūną, įsikūrusį oloje šalia miesto, besispjaudantį ugnimi ir dūmais ir terorizuojantį mieto bendruomenę  reikalavimu kasmet aukoti vis naują nekaltą merginą. Kaip matome iš slibino įvaizdžio semantikos, tai visiškai priešingas pozityviai kūrybai padaras. Simboliška, kad jo destruktyvias charakteristikas lydi siera, dūmai, smarvė, ugnis, o tai - nori  nenori kelia labai ne kokias asociacijas, kai pasvarstai apie galutinį tikslą – mūsų atominį reaktorių, kurio statybos kertinį pamatų akmenį paklos būtent trigalvis slibinas. Bet koks fatalistas ar mistikas išeitų į gatves rėkdamas: „Jei į statybos talką kviečiatės ne Dievą, o Šėtoną, pasistatysit sau pragarą“. Tiek to su pranašais ir prietaringaisiais. Kur kas įdomiau kas kita, kaip kolektyvinė tautos pasąmonė sugebėjo pagimdyti tokį satanistinį vaizdinį, ir kas per mąstymas, kuris deleguoja jam kūrėjo bei statytojo galias. Žmogui suprasti to neįmanoma.

Bernardinai.lt


   Versija spausdinimui
 
  (Skaityti komentarus: 1)
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas