Bendra informacija
 Nuomonės
 Spaudos archyvas
 Įstatymai
 Sutartys
 LR Seimo posėdžių stenogramos
 Sentencijos

   Rekomenduojame:

 
Spaudos archyvas
 
  O.Juknevičienė: Lietuva vilkina ir nepateikia atsakymų EK dėl „Leo LT“

Rasa Lukaitytė, Delfi.lt
2008 11 20

Kone metus su Europos Komisija (EK) dėl „Leo LT“ atitikimo europinėms direktyvoms susirašinėjanti europarlamentarė Ona Juknevičienė tvirtina, kad Lietuvos Vyriausybė vilkina atsakymus EK dėl „Leo LT“ sudarymo aplinkybių.

Jos teigimu, tai yra viena iš priežasčių, kodėl tyrimas dar nėra baigtas.

Šiuo metu, anot jos, EK nesulaukia Vyriausybės atsakymų dėl galimai neteisėtos valstybės dotacijos privačiam verslui kuriant šią bendrovę.

„Tyrimas yra labai sudėtingas ir komplikuotas, nes Atominės elektrinės įstatymas greičiausiai pažeidžia bent tris direktyvas ir pačią Romos sutartį, todėl tai yra labai didelis ir kompleksinis klausimas. Kita priežastis – Vyriausybė neatsako laiku į EK užklausimus, vilkina atsakymus arba meluoja. Jeigu EK paklausia dėl vieno direktyvos straipsnio ir Atominės elektrinės įstatymo straipsnio, tai jie apeliuoja į kitą straipsnį“, – ketvirtadienį Lietuvos žurnalistams sakė O. Juknevičienė.

Jos teigimu, Vyriausybė nepaiso ir numatyto laiko, kada reikia pateikti atsakymus.

EK, remdamasi O. Juknevičienės paklausimu dėl galimai neteisėtos valstybės dotacijos „NDX energijos“ savininkams susijungiant su „Leo LT“, Lietuvos Vyriausybei išsiuntė „begalę klausimų“, į kuriuos dar nesulaukta atsakymų.

„Pagal Europos Sąjungos teisę, jungiant viešą ir privatų kapitalą privalu skelbti konkursą, nes privatus verslininkas gauna didelės naudos prisijungęs prie didelio valstybės kapitalo. Be konkurso to daryti negalima“, – pabrėžė europarlamentarė.

Anot jos, jeigu EK nustatytų neteisėtą valstybės dotaciją privačiai įmonei, pastarajai gali būti nurodoma sumokėti realią kainą. Tokių precedentų ES esą jau yra buvę.

Lietuva turėjo pranešti EK

O. Juknevičienė sako, kad paskutiniame, trečiadienį atsiųstame atsakyme EK pareigūnai „pabrėžia, kad Lietuva turėjo kreiptis į EK prieš priimdama Atominės elektrinės įstatymą, todėl Lietuvoje iš esmės keičiasi energetikos rinka ir to reikalauja direktyva“.

„Tame laiške sakoma tiesiai šviesiai, kad Lietuva neinformavo Komisijos, tačiau Komisija pati sužinojo apie tą įstatymą ir dabar jį nagrinėja“, – sako europarlamentarė.

Be to, esą nurodoma, kad Lietuva privalėjo ir privalo laikytis 2003 m. energetikos direktyvos, kuri reikalauja atskirti elektros tinklus nuo gamintojų.

Dar vieno europaramentarės paklausimo EK yra sulaukusi dėl VST privatizavimo.

„Mes puikiai žinome, kad parduodant įmonę ji buvo įvertinta apie 500 mln. Lt, o nacionalizuojant ir jungiant į „Leo LT“, ta pati įmonė jau buvo įvertinta beveik 3 mlrd. Lt. Taip negali būti ir gyvenime taip nebūna, kad tas pats dalykas jo iš esmės nepakeitus vieną dieną kainuoja gerokai mažiau, o kitą dieną jo kaina yra gerokai didesnė“, – tvirtino europarlamentarė.

Jos teigimu, nustačiusi pažeidimą EK dažniausiai apie tai praneša šaliai ir prašo jį ištaisyti, jei šalis neįsiklauso, tuomet gali būti skiriamos baudos.

DELFI primena, kad nacionalinio investuotojo bendrovę „Leo LT“ sudaro AB „Rytų skirstomieji tinklai“, AB „Lietuvos energija“ ir AB VST.

Dvi pirmosios bendrovės iki „Leo LT“ suformavimo priklausė valstybei.

Šiuo metu VP Grupei priklausanti bendrovė „NDX energija“ valdo 38,3 proc. akcijų, valstybė – 61,7 proc. akcijų.

Vyriausybė teigia negavusi naujų paklausimų

Ministrų kabinetas reaguodamas į Seimo Europos reikalų komiteto domėjimąsi Europos Bendrijų Komisijos paklausimais dėl „Leo LT“, informuoja, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė nėra gavusi naujų Komisijos prašymų ar kitų dokumentų, susijusių su „Leo LT“.

Pažymėtina, kad Vyriausybės institucijos yra pateikusios išsamius atsakymus į visus iki šiol iš Komisijos gautus su tuo susijusius paklausimus, tame tarpe, į 2007 m. spalio 23 d. oficialų pranešimą (pirmoji Europos Sąjungos teisės aktų pažeidimo procedūros stadija) dėl akcinės bendrovės „VST“ privatizavimo sąlygų,

2008 m. balandžio 9 d. Komisijos Vidaus rinkos ir paslaugų direktorato paklausimą dėl naujos atominės elektrinės įstatymo, 2008 m. rugpjūčio 25 d. papildomą paklausimą dėl nuosavybės apribojimų „VST“ bendrovėje bei 2008 m. rugpjūčio 28 d. Komisijos Konkurencijos generalinio direktorato paklausimą – prašymą dėl informacijos apie LEO LT, susijusios su tam tikrais valstybės pagalbos klausimais.


   Versija spausdinimui
 
  Straipsnis komentarų neturi
 
Vardas:
El. paštas:
Komentaras:


Įveskite kodą:  

Redakcija pasilieka teisę išimti neetiškus komentarus.
 
 
Paieška


V. Landsbergis įspėja, jog kai žlugs „Leo LT“ projektas, kaltų nebus

2008 12 29

Atsimenu labai puikiai, kai perspėjome, kad „Leo“ labai gerai jausis, nes ES neleidžia šito (kurti monopolijos - red.), ir nei Leonas, nei Gediminas nebus kaltas - bus kalta ES.Gediminas Kirkilas įvertino „LEO LT“ įsteigimą

2008 05 28

Visus sveikinu, manau, kad tai skaidrus sprendimas.K. Čilinskas gins piliečių interesus (1)

2008 05 07

Ką gi, nepasisekė surinkti parašų – pats mačiau, kad žmonės mielai rašosi, bet dėl reikalavimo pasakyti asmens kodus yra išsigandę. Kaip Seimo nariai mes galime teikti projektą, kuris atitinka piliečių interesus, tai aš pasistengsiu tą daryti.

http://www.alfa.lt/Naujasis „NDX energijoje“ vadovas Ignas Staškevičius apie energetikos ir farmacijos panašumus

2008 03 03

„Eurovaistinės“ – irgi didelė įmonė, reikalavusi kasdienio dėmesio, verslo kelionių. Reikia nepadaryti klaidos išduodant vaistus. Sakyčiau, čia yra nemažai panašumų su darbu „NDX energijoje“. Čia irgi negalima suklysti.Eligijus Masiulis apie „LEO LT“

2008 02 25

Liūto nevaldo niekas. Liūtas – žvėrių karalius, kuris kitus valdo.

http://www.alfa.lt/


 
© 2007 Trigalvis Slibinas